четврток, 1. јуни 2023. Вести денес: 60
Во живо

Мицкоски во општина Конче во рамките на активноста „Ова е Македонија за сите“

home Вести

Казни за црквите во Чикаго кои не ги почитуваат пропишаните мерки

Казни за црквите во Чикаго кои не ги почитуваат пропишаните мерки

Чикаго почна да ги казнува црквите поради одржување служби кои не се во согласност со воведените правила за заштита од новиот коронавирус.

Три цркви ќе бидат казнети поради одржани служби на 17 мај, изјавија претставници на полицијата за „Фокс њуз“.

Поради пандемијата на коронавирусот, законот во Илиноис го ограничува бројот на учесници на верските служби на десет лица

Сепак, римокатоличката Божја црква во Филаделфија одржа служба во неделата, на 17 мај, на која присуствуваа 75 луѓе, што претставува помалку од една десетина од нејзиниот капацитет, за што ќе треба да плати казна од 500 долари. Покрај оваа, полицијата казни и други две цркви во Чикаго.