понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Вести

Катарска инвестиција во американските наоѓалишта на природен гас

Катарска инвестиција во американските наоѓалишта на природен гас

Американскиот нафтен гигант Ексон Мобил е во преговори со арапската држава Катар за можна катарска инвестиција во американските наоѓалишта на природен гас.

Според весникот „Вол Стрит Џурнал“, Катар Петролеум, државната нафтена компанија на Катар, разгледува можност да инвестира во производство на природен гас од нафтените полиња на Западен Тексас, до Северна Дакота. Се работи пред се за производство на гас од нафтени шкрилци.

МИА

Коронавирус