вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 114
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Катар ќе вложи десет милијарди евра во Германија

Катар ќе вложи десет милијарди евра во Германија

Катарскиот емир Тамим бин Хамад ал Тани најави 10 милијарди евра директни инвестиции во Германија во следните пет години.

– Со цел да ја искажеме нашата доверба кон германската економија и важноста за тамошно инвестирање, ја најавувам намерата на Катар да вложи 10 милијарди евра во наредните пет години во Германија, рече Ал Тани.

Во својот воведен говор на инвестициската конференција Германија – Катар во Берлин тој истакна дека трговијата меѓу двете земји е двојно зголемена на околу 23,8 милијарди евра, но обемот на економија е со благ пад во 2017 година.