понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 88
home Вести

Каталонските пратеници не избраа претседател на владата

Каталонските пратеници не избраа претседател на владата

Каталонскиот заговорник за независност Жорди Турул не беше избран за претседател на владата на Каталонија откако „тоа го одбија пратениците од антикапиталистичката партија ЦУП“.

Втор круг на гласање ќе има в сабота, но ако и тогаш  не биде избран Турул, ќе продолжи политичката неизвесност во шпанската покраина.

Турул доби поддршка од 64 пратеници, додека 65 беа против, а четворица пратеници на ЦУП гласаа воздржано. За негово именување потребни се 68 гласа од вкупно 135.

Турул е кандидат на Заедно за Каталонија и Каталонската републиканска левица (ЕРЦ), откако минатата недела пропадна нивниот обид за именување на Карлес Пуџдемон и Жорди Санчез, обвинети за бунт против Шпанија. Пуџдемон се наоѓа во Белгија и му се заканува апсење ако се врати дома, а Санчез е во притвор.

Антикапиталистичкта партија ЦУП, која инсистира на продолжување на на независноста, одби да го поддржи Турул. ЦУП ја условува поддршката со „создавање република“ и откажување од статусот автономија. Таа партија е незадоволна од омекнување на ставовите на нејзините довчерашни партнери, Заедно за Каталонија и ЕРЦ.

Коронавирус