четврток, 5. октомври 2023. Вести денес: 0
home Вести

Каталонскиот Парламент одби да му го одземе правото на глас на Пуџдемон

Каталонскиот Парламент одби да му го одземе правото на глас на Пуџдемон

Регионалниот Парламент на Каталонија денеска гласаше против одлуката на шпанскиот Врховен суд за привремено отстранување на поранешниот претседател на каталонската Влада, Карлес Пуџдемон и петмина негови поддржувачи од функцијата пратеник.

Парламентот, исто така, им дозволи на пратениците кои побегнаа од Шпанија за да избегнат апсење да делегираат други пратеници да гласаат место нив, со што партиите кои се за независност на Каталонија ќе останат во мнозинство во регионалниот Парламент.

Одлуката доаѓа еден ден откако полицијата со употреба на сила растера демонстранти во Барселона, кои ја одбележуваа годишнината од референдумот за независност на Каталонија.