сабота, 11. јули 2020. Вести денес: 13
МЕГА БОМБА

Еве ја целата листа: Речиси цело семејство Заеви, министри, градоначалници и функционери на СДСМ добија кривични од Боки 13

home Вести

Каталонија забранува пушење во автомобили, на стадиони и на автобуски станици

Каталонија забранува пушење во автомобили, на стадиони и на автобуски станици

Владата на шпанската област Каталонија планира да го забрани пушењето во приватните автомобили, на стадиони и автобуски постојки, а новите закони може да влезат во сила следната година.

Забраната ќе важи не само за обичните цигари, туку и за електронските и други средства за пушење тутун. Новите правила се последица на наглото зголемување на бројот на пушачи во Каталонија. Од 1990 до 2017 година нивниот број беше намален на 24 отсто, но минатата година се зголемил на 25,6 проценти.

Заострувањето на правилата за пушење се применува во сите земји од ЕУ. Се забранува пушење на јавни места, се воведуваат нови акцизи на тутунските производи. Париз го забрани пушењето во десетици паркови и градини, а Грција на некои плажи.

Парламентарни избори 2020