понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 173
home Вести

Каталонија ги прекинува официјалните врски со кралското семејство

Каталонија ги прекинува официјалните врски со кралското семејство

Новиот краталонски претседател Ким Тора изјави дека неговата регионална влада нема да ги повика членовите на шпанското кралско семејство на ниту едно официјално случување.

Тора додаде дека и тој нема да испрати свои претставници на случувањата кои ги организира монархијата.

Регионалната влада оваа одлука ја донела зашто кралот Фелипе VI одбива да ја разгледа можноста богатиот регион Каталонија да се одвои од Шпанија.

Тора и другите каталонски претставници бараат од шпанската влада во Мадрид да го почитува едностраното прогласување на независност.

Кралот Фелипе VI исто така не ја признава каталонската независност. Во соопштенито од Барселона, Тора порача дека Каталонците не се поданици, туку граѓани.

Тора би требало да се состане со новиот шпански премиер, Педро Санчез на 9. јули.

Коронавирус