петок, 30. септември 2022. Вести денес: 93
home Вести

Касиерката му рекла да стави маска, па тој ја убил – потоа го ранил заменик шерифот

Касиерката му рекла да стави маска, па тој ја убил – потоа го ранил заменик шерифот

Маж кој влегол да пазари во супермаркет ја убил касиерката бидејќи таа му рекла дека мора да стави маска на лицето за заштита од коронавирус.

Инцидентот се слуќил во американската држава Џорџија. Мажот ја застрелал и убил касиерка, но не застанал тука. Тој го ранил заменик-шерифот кој работел во таа продавница надвор од службата, објавија локалните власти.

-Виктор Ли Такер (30) пукал со пиштол во благајник во супермаркет, а потоа учествувал во пукање со заменик-шерифот надвор од должност, во кој и двајцата биле повредени, се вели во соопштението на полицијата во Џорџија, пренесува Ројтерс.

Такер и ранетите заменик се во стабилна состојба, а благајничката која била погодена од куршум им подлегнала на повредите на самото место.

Коронавирус