среда, 22. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Карантинот во Сиднеј продолжен за уште еден месец

Карантинот во Сиднеј продолжен за уште еден месец

Властите во австралиската држава Нов Јужен Велс денеска го продолжија рокот на карантин поради коронавирусот во Сиднеј за уште еден месец.

Мерката е донесена поради фактот дека во Сиднеј продолжува да се шири варијантата Делта на коронавирусот.

– Карантинот се очекуваше да заврши в петок, но е продолжен до 28 август, изјави премиерот на Нов Јужен Велс, Гледис Береџиклјан.

Коронавирус