петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 37
home Вести

Каракас остана без струја три часа, претседателот ја обвини опозицијата за саботажа

Каракас остана без струја три часа, претседателот ја обвини опозицијата за саботажа

Поголемиот дел на шестмилионскиот главен град на Венецуела, Каракас, вчера беше погоден со тричасовен прекин на електрична енергија, за кој претседателот Николас Мадуро рече дека e саботажа на опозицијата.

– Тие го саботираа електродистрибутивниот систем на Каракас. За неколку часа ќе ги фатиме и не се изненадувајте ако меѓу нив има политички лидери и интелектуалци, изјави Мадуро во обраќање на државната телевизија.

Прекинот на електричната енергија три часа го парализира транспортот, трговијата, телефонските комуникации и интернетот. Меѓународниот аеродром во Каракас престана да работи околу еден час. Исто така беа погодени и неколку болници, меѓу кои и породилниот дом во западниот дел на главниот град.

Лидерот на опозицијата, Енрике Каприлес, рече дека е „добро познато оти парите за секторот за електрична енергија се украдени“.

– Станува збор за милиони долари. Склучените договори не беа исполнети, одржувањето не беше спроведено, истакна тој.

МИА