сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 101
home Вести

Канаѓанка обвинета за закани кон американскиот претседател

Канаѓанка обвинета за закани кон американскиот претседател

Против Канаѓанката Паскал Ферие, која беше уапсена под сомнение дека испратила писмо со рицин во Белата куќа, поднесено е обвинение за закани кон американскиот претседател Доналд Трамп.

Таа вчера првпат се појави на суд во Бафало, а судијата и нареди да остане во федерален притвор.

Таа беше уапсена во неделата кога се обиде да премине во Канада на граничен премин во државата Њујорк. Со себе носела оружје и нож. (МИА)

Коронавирус