понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Вести

Канаѓанец линчуван во Перу

Канаѓанец линчуван во Перу

Перуанските власти истражуваат линчување на канадски државјанин во далечниот Амазонски регион во Перу.

Телото на Себастијан Вудроф (41) било пронајдено закопано во саботата од страна на полицијата. Телото било пронајдено на место каде што неколку дена претходно бил пронајден убиен духовен лидер.

Истражувачите велат дека локалното население се сомневало оти Вудроф го убил 81-годишниот Оливиа Аревало.

Властите соопштија дека нема да одмораат додека двете убиства не бидат решени.

Коронавирус