четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 128
home Вести

Канада: Уапсен градинар кој убивал хомосексуалци

Канада: Уапсен градинар кој убивал хомосексуалци

Канадската полиција соопшти дека пронашла останки од најмалку шест лица во темелите на куќа во северниот дел на Торонто, која припаѓа на 66-годишен маж, кој работел како градинар.

Брус Мекартур беше уапсен минатиот месец и обвинет за убиство на петмина мажи, кои исчезнале пред неколку години во кварт во Торонто, кој со децении и центар на градската хомосексуална заедница.

Канадските медиуми ја критикуваат полицијата бидејќи во времето кога исчезнувале мажите, таа не соопштувала дека нападите се насочени против хомосексуалната заедница.

Инаку, досега е идентификувано само едно лице, додека постапката за идентификација се уште е во тек за останатите пет лица.

Потрагата по докази е отежната поради смрзнувањето на тлото, соопшти полицијата.

Коронавирус