вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 115
Во живо

Изјава на Мицкоски и Сарамандов од Гевгелија

home Вести

Канада ќе ја држи затворена границата со САД најмалку до 21 октомври

Канада ќе ја држи затворена границата со САД најмалку до 21 октомври

Канадската федерална Влада ќе го продолжи затворањето на канадско-американската копнена граница за уште 30 дена, до 21 октомври, јави Си-Би-Ес Њуз.

Извор запознат со ситуацијата, кој разговарал со медиумот под услов да не бидат именувани, рече дека Канаѓаните треба да очекуваат границата да остане затворена подолго време.

Тој додал дека федералната Влада чека да види докази дека пандемијата со Ковид-19 во САД се управува ефикасно пред Владата да размисли за отворање за несите патувања меѓу двете земји.

Границата е затворена со месеци за небитни патувања.

Локални избори 2021