среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Канада и го одзеде почесното државјанство на Аунг Сан Су Чи

Канада и го одзеде почесното државјанство на Аунг Сан Су Чи

Пратениците во Парламентот на Канада синоќа едногласно ја поддржаа резолуцијата за одземање на почесното канадско државјанство на мјанмарската лидерка Аунг Сан Су Чи, поради нејзиното „одбивање да го осуди геноцидот“ врз припадниците на муслиманското малцинство Рохинџи.

Су Чи доби почесно државјанство на Канада со одлука на Долниот дом на канадскиот Парламент, во време додека како опозициски лидер се наоѓаше во затвор во Мјанмар.

– Нашата Влада ја поддржува оваа резолуција, како одговор на трајното одбивање на Аунг Сан Су Чи да го осуди геноцидот врз Рохинџите, извршен од страна на Армијата со која таа ја споделува власта, изјави портпаролот на канадското Министерство за надворешни работи, Адам Остин.

Покрај Си Чи, почесно канадско државјнаство имаат добиено и Нелсон Мандела, Далај Лама и Малала Јусафзаи.

МИА

Локални избори 2021