петок, 5. март 2021. Вести денес: 16
home Вести

Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“

Калифорнија покренува истрага против „Фејсбук“

Калифорнија го истражува обелоденувањето на информациите за корисниците на Фејсбук на Кембриџ Аналитика и други партнери, открија властите во САД.

Властите во Калифорнија бараат една од најголемите социјални мрежи да одговори на судската покана.

Откривањето на истрагата е најновата лоша вест за Фејсбук, кои веќе се под истрага во 47 американски држави.

Некои држави, особено Њујорк и Небраска, изразија загриженост дека Фејсбук и други големи технолошки компании, со објавување на податоци за потрошувачите, ги изложуваат на потенцијални кражби на податоци и зголемени цени на рекламирање.

Фејсбук засега не ги коментираше обвинувањата.

Коронавирус