четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 31
home Вести

Калифорнија: Дождот ги гаси пожарите, громови предизвикуваат нови – регистрирани над 1.100 удари

Калифорнија: Дождот ги гаси пожарите, громови предизвикуваат нови – регистрирани над 1.100 удари

Бурата која донесе врнежи од дожд малку им помогна на противпожарните екипи кои се борат против пожарите во американската држава Калифорнија.

Но, ударите од громови предизивикале нови пожари на северот, соопштија локалните власти.

Националната метеоролошка служба информира дека регистрирани се над 1.100 удари од громови меѓу четвртокот вечерта и петокот наутро.

Пожарникарите додале дека токму громовите предизвикале најмалку 17 нови пожари.

Локални избори 2021