сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 29
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ на протест пред Регулаторната комисија за енергетика против поскапената струја

home Вести

Како супермаркет во Данска спречи да се купуваат по десет средства за дезинфекција

Како супермаркет во Данска спречи да се купуваат по десет средства за дезинфекција

Покрај тоа што властите во државите ширум Европа велат дека граѓаните немаат потреба да купуваат многу прехранбени производи и средства за дезинфекција, луѓето и понатаму панично ги купуваат овие артикли.

Веќе со денови сме сведоци дека во супермаркетите доаѓа дури и до тепачки поради тоалетна хартија, а еден супермаркет во Данска се одлучи превентивно да делува за да спречи такви сцени.

Освен тоалетната најбарани се средствата за дезинфекција, па данскиот супермаркет дојде на генијална идеја да ги спречи купувачите да бидат алчни.

По социјалните мрежи се прошири фотографија на која едно шише со средство за дезинфекција на раце чини 5,5 евра. Но, доколку купувачот сака да купи уште едно или две шишиња, нив мора да ги плати по 134 евра. Па кој сака, нека повели.

Коронавирус