сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 0
home Вести

Јужнокорејската министерка за трговија ќе се кандидира за шефица на СТО

Јужнокорејската министерка за трговија ќе се кандидира за шефица на СТО

Јужнокорејската министерка за трговија Ју Мунг-хе денеска ја објави својата кандидатура за лидерската функција  во Светската трговска организација (СТО), а евентуалниот избор ќе и обезбеди и статус на прва жена на чело на оваа меѓународна организација.

Процесот на објавување на кандидатурите за позицијата, што моментов ја извршува Бразилецот Роберто Азеведо, почна токму овој месец. Азеведо го најави своето заминување лани, кон крајот на август, една година пред истекот на мандатот, од семејни причини.

Пред десетина дена, официјалната кандидатура за највисоката позиција во СТО ја соопшти Британецот Питер Манделсон, поранешен еврокомесар за трговија, а и сегашниот еврокомесар Пол Хоган кажа дека ја разгледува ваквата можност.

Како можни кандидати се споменуваат и шпанскиот министер за надворешни работи, Аранча Гонзалез, и холандскиот министер за надворешна трговија, Зигрид Кааг. (MИА)

Коронавирус