вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 142
home Вести

Јужна Кореја се бори со четврт бран коронавирус, рекорден број новозаболени

Јужна Кореја се бори со четврт бран коронавирус, рекорден број новозаболени

Јужна Кореја денеска регистрираше рекордни 1.896 нови случаи на заразени со коронавирусот за еден ден.

Тоа е најголем број заразени лица за еден ден во Јужна Кореја од почетокот на пандемијата на коронавирусот.

Јужна Кореја се бори со четвртиот бран на ширење на коронавирусот, за кој се смета дека е предизвикан од варијантата Делта на вирусот.

Коронавирус