петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 124
home Вести

Јужна Кореја ја погоди силен тајфун

Јужна Кореја ја погоди силен тајфун

Јужна Кореја денеска ја погоди силен тајфун од кој се повредени повеќе лица, соопшти јужнокорејската Метеоролошка администрација (КМА).

Од него се појавиле и неколку шумски пожари и оштетувања на згради, јавија јужнокорејските медиуми.

Ударите на ветрот достигнувале 100 километри на час и уништиле покриви и прозорци од куќи, а одложени биле бројни домашни летови и бродски линии.

Во земјата е издадено предупредување од прв степен, особено за Сеул.

Тајфунот предизвикал пожар на планината Сурак, во кој биле пеплосани 600 квадратни метри шума.

Коронавирус