петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 41
Во живо

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против мафијата, за правда и слобода

home Вести

Јужна Кореја ги отвори сите 270 плажи, со барање за почитување на строги хигиенски мерки

Јужна Кореја ги отвори сите 270 плажи, со барање за почитување на строги хигиенски мерки

Плажите во Јужна Кореја од вчера и официјално се отворени, но од посетителите се бара да се подложат на строгите мерки за дезинфекција и да ги одржуваат, без исклучок, пропишаните мерки за физичка дистанца, пренесе агенцијата Јонхап.

Туристите ќе можат да се релаксираат и да се одмораат на вкупно 270 плажи во Јужна Кореја.

Годинава е откажана и традиционалната церемонија на отворање на сезоната на капење. Место тоа, локалните власти сите свои ресурси ги насочија кон спроведувањето на хигиенските мерки за минимизирање на ризикот од ширење на коронавирусот.

Коронавирус