недела, 4. јуни 2023. Вести денес: 71
home Вести

Јункер на средба со Трамп во Вашингтон на 25 јули

Јункер на средба со Трамп во Вашингтон на 25 јули

Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер на 25 јули ќе отпатува во Вашингтон, каде во Белата куќа ќе оствари средба со американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти ЕК.

Тие ќе разговараат за „продлабочена соработка” помеѓу ЕУ и САД, за широк спектар на прашања, вклучително и надворешната политика, безбедноста, борбата против тероризмот, енергетската безбедност и економскиот раст.

Јункер и Трамп ќе разговараат и за подобрување на двостраната трговија и зајакнување на економската соработка, се вели во соопштението.