недела, 12. јули 2020. Вести денес: 141
МЕГА БОМБА

Нуклеарна бoмба: Заев зема рeкет од 6 милиони евра! (АУДИО)

Во живо

Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Штип

home Вести

Јоханесон повторно избран за претседател на Исланд

Јоханесон повторно избран за претседател на Исланд

Актуелниот претседател на Исланд, Гудни Јоханесон повторно е избран на таа позиција со дури 92,2 проценти од гласовите, јавуваат локалните медиуми.

Неговиот ривал, бизнисменот и политичар Гудмундур Франклин Џонсон освои 7,8 проценти од гласовите.

Одѕивот на гласачите беше 66,9 проценти, односно гласаа 168.821 гласачи.

Јоханесон (48) победи на претседателските избори во 2016 година, станувајќи најмладиот претседател на Исланд.

За време на мандатот на неговото претседателство, тој ја започна постапката за промена на уставот, што треба да биде финализирана до 2025 година.

Парламентарни избори 2020