вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 89
home Вести

Јоанис води во првиот круг од претседателските избори во Романија

Јоанис води во првиот круг од претседателските избори во Романија

Актуелниот романски претседател Клаус Јоанис води по првиот круг од претседателските избори во земјата, покажаа првичните резултати од излезните анкети.

Според анкетите, се очекува тој во вториот круг да се соочи со доскорешната социјалдемократска премиерка Виорика Данчила.

Избирачките места во цела Романија беа затворени синоќа во 19 часот по локално време, а со излезните анкети беше утврдено дека Јоанис освоил 39, додека Данчила 25 отсто од гласовите.

Вториот круг од изборите ќе се одржи на 24 ноември.

Коронавирус