четврток, 27. јануари 2022. Вести денес: 63
home Вести

Јилдирим избран за претседател на турскиот Парламент

Јилдирим избран за претседател на турскиот Парламент

Турските пратеницви денеска го избра поранешниот премиер Бинали Јилдирим за претседател на Големото турско народно собрание.

Јилдирим е избран со 335 гласови „за“ во третиот круг гласање, при што учествуваа 584 пратеници од вкупно 600.

Јилдирим е 28 претседател на турскиот Парламент.

МИА

Коронавирус