понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 174
home Вести

Јапонскиот премиер најави помош од билион долари за спас на економијата

Јапонскиот премиер најави помош од билион долари за спас на економијата

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе најави пакет економска помош од билион американски долари поради пандемијата на коронавирус,  за што експертите велат дека тоа претставува тест за економијата на Јапонија.

Како што пренесуваат странските агенции, Абе воведе вонредна состојба во префектурите каде што живее речиси половина од населението и кои овозможуваат половина од бруто домашниот производ на Јапонија.

Тој исто така најави економски пакет за помош за кој тврди дека вреди речиси билион долари.

Економистите сметаат дека новите трошоци ќе бидат многу помали, бидејќи веќе постојат некои програми и укажуваат дека брзината на влегување на парите во економијата ќе помогне да се избегне економска катастрофа. (МИА)

Локални избори 2021