четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Јапонија: Силен земјотрес повторно го погоди Хокаидо

Јапонија: Силен земјотрес повторно го погоди Хокаидо

Силен земјотрес со интензитет од 5,2 степени по Рихтер повторно го погоди јапонскиот остров Хокаидо, соопшти денеска Јапонската метеоролошка агенција.

Земјотресот се случил околу девет часот изутринава, по локално време, со епицентар на југот на Хокаидо и длабочина од околу 30 метри.

Во градовите Атсума и Мукава, кои се наоѓаат во таа област, нема повредени, додека во градот Сапоро повредена е 30-годишна жена на која паднала полица врз неа.

Засега нема опасност од цунами, а компанијата за снабдување со електрична енергија соопшти дека не се забележани абнормалности во нуклеарните постројки.

Денешниот земјотрес е најсилен од земјотресите кои го погодија тој остров пред месец дена во кој настрадаа 41 лице, а 10.000 згради се оштетени.

Поради земјотресот илјада жители и натаму се наоѓаат во прифатни центри.

Јапонската метеоролошка агенција ги предупреди граѓаните да бидат подготвени за можноста следната недела да има нови земјотреси со интензитет од 4 степени и повеќе, како и да се подготват за поројни дождови и лизгања на земјиштето поради тајфунот кој треба да го погоди тој остров в недела.

Коронавирус