среда, 29. март 2023. Вести денес: 148
home Вести

Јапонија прогласи природна катастрофа поради горештините

Јапонија прогласи природна катастрофа поради горештините

Најмалку 65 луѓе, а 22.000 завршија во болница поради рекордните температури, јавува Би-Би-Си.

Јапонија топлотниот бран кој ја погоди земјата го прогласи за природна катастрофа, бидејќи поради топлото време во текот на изминатата седмица.

Во градот Кумагаја вчера е измерена температура од 41 целзјусови степени, што е нависока температура забележа во Јапонија.

Во централниот дел на Токио исто така за прв пат беше забележана температура повеќе од 40 степени.

Јапонскиот хидрометеоролошки завод предупреди дека до август просечната температура ќе биде 35 степени.