среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 140
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Јапонија: Повредени 42 лица при експлозија во ресторан во Сапоро (ВИДЕО)

Јапонија: Повредени 42 лица при експлозија во ресторан во Сапоро (ВИДЕО)

Повеќе од 40 лица се повредени денеска при експлозија во ресторан во Сапоро, главен град на јапонскиот остров Хокаидо.

Според полицијата, во инцидентот се повредени 42 лица, од кои повеќето се со повреди од среден степен,а едно лице е во тешка состојба.

Како што пренесуваат јапонските медиуми, по екслозијата се почувствувал силен мирис на гас.

Локалните власти соопштија дека ќе им обезбедат престој на жителите кои живеат во близина на инцидентот, со цел да го избегнат вдишувањето на штетните гасови од експлозијата.

Пожарникарите успеале да го изгаснат пожарот, а ресторанот е целосно уништен.

Се уште не се познати причините за експлозијата.

Коронавирус