недела, 9. август 2020. Вести денес: 0
home Вести

Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба

Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба

Јапонија нема повторно да воведе вонредна состојба иако се зголемува бројот на новозаразени лица со Ковид-19, изјави портпарол на јапонската Влада.

Во главниот град Токио денеска се потврдени 124 нови случаи на зараза, што е пораст во однос на вчерашниот ден, кога имаше 107 заболени.

Големиот број новозаразени се должи на помасовното тестирање меѓу работниците во ноќните клубови во два дистрикта.

Иако е забележан раст на бројот на новозаболените, властите наведуваат дека се намалува бројот на сериозните случаи и нема потреба повторно да се воведе вонредна состојба, која е укината на 25 мај.

– Ќе го спречиме ширењето на инфекцијата, но ќе го зачуваме нормалниот секојдневен живот, изјави гувернерката на Токио, Јурико Коике.

Коронавирус