недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Јапонија бележи рекорден број на заразени со тешка клиничка слика: Кoронавирусот повторно дивее во Токио

Јапонија бележи рекорден број на заразени со тешка клиничка слика: Кoронавирусот повторно дивее во Токио

Бројот на ковид пациенти со тешка клиничка слика во Јапонија достигна рекордни 1.144, соопшти денеска Министерството за здравство, а повеќе од 1.000 новоинфицирани со вирусот се пререгистрирани во главниот град Токио.

Откако во петокот потврди рекорден број на 1.131 случаи на ковиди со сериозна клиничка слика, јапонската влада донесе одлука за продолжување на вонредната состојба во Токио на пошироката област Осака до 31 мај и засилување на ограничувачките мерки во префектурите Аичи и Фукуока , Пренесува Кјодо.

Јапонија моментално е погодена од четвртиот бран на пандемија, со повеќе од 7.000 нови инфекции на ден и бележи бројни нови случаи на ковид-19 во 15 од 47 префектури.

1.032 нови случаи на ковида-19 беа потврдени во Токио денес, нешто помалку отколку во саботата кога беа евидентирани 1.121 – најмногу од 22 јануари, кога беше на сила вонредната состојба.

ЕУРО 2020

Македонија