понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 95
home Вести

Ја лажирал својата смрт за да се спаси од затвор: Обвинет е за сексуален напад

Ја лажирал својата смрт за да се спаси од затвор: Обвинет е за сексуален напад

Рајан Меганак, рибар од Алјаска обвинет за сексуален напад врз неподвижна жена, ја лажирал својата смрт за да ја избегне затворската казна, но сепак ќе треба да одлежи 2,5 години затвор.

Тој 2016 година бил обвинет за сексуално злоставување, но кусо потоа го потопил својот брод, па се вратил во куќата на неговата мајка во градот Порт Грејм, каде што се криел во намера да побегне од Алјаска.

Крајбрежната стража потроши 384.261 долар за двегодишната потрага по 35-годишниот Меганак, откако неговата девојка, која знаела дека тој се обидува да инсценира смрт, го пријавила кај локалните власти.

Планот му пропаднал, и тој сега ќе мора во затвор и за лажирање на својата смрт.

Коронавирус