сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 62
home Вести

Извршниот директор на Тошиба поднесе оставка

Извршниот директор на Тошиба поднесе оставка

Претседателот и извршен директор на „Тошиба“, Нобуаки Куруматани поднесе оставка, се вели во соопштението на јапонскиот мултинационален конгломерат.

Компанијата со седиште во Токио истакна дека извршниот директор го предложил писмото за оставка на состанокот на одборот и дека оставката е ефективна од денеска.

Оставката на Нобуаки Куруматани доаѓа во време на контроверзии околу понудата од 20 милијарди долари пред една недела од ЦВЦ Капитал Партнерс (CVC Capital Partners) за купување на јапонскиот конгломерат.

Во тоа време Куруматани беше шеф на јапонското работење на инвестицискиот фонд „Капитал Партнерс“, пред да ја преземе својата позиција како извршен директор на „Тошиба“ во 2018 година.

Тоа покрена неколку прашања, и внатре и надвор од јапонската компанија, во врска со сегашниот извршен директор, кој исто така водеше дискусии во бордот за можна аквизиција на „Тошиба“.

Коронавирус