петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 10
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Извлечени уште три лица од под урнатата зграда во Хаг

Извлечени уште три лица од под урнатата зграда во Хаг

Припадниците на холандската спасувачка служба извлекоа три лица од под урнатините на трикатната зграда во Хаг која се урна после експлозија на гас.

Се уште се трага по уште едно лице за кое се верува дека е заглавено под урнатините.

Во потрагата учествуваат и кучиња трагачи.

Спасувачите внимателно ги пребаруваат урнатините затоа што се стравува дека би можело да дојде до нови уривања.

Во експлозијата беа повредени најмалку девет лица од кои седуммина се пренесени во болница, додека на две лица им е укажана медицинска помош на самото место, по што се пуштени на домашно лекување.

Градоначалникот на Хаг, Полин Крике вчера изјави дека станува збор „страшна несреќа“, ветувајќи дека жртвите брзо ќе добијат помош.

Коронавирус