вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 104
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Израелската авијација жестоко возврати на ракетирањето на Хамас

Израелската авијација жестоко возврати на ракетирањето на Хамас

Израелски воени авиони синоќа нападнаа 80 цели на Хамас во Појасот Газа откако 30 ракети беа истрелани врз јужниот дел на Израел.

– Израелските воени авиони покрај другите цели нападнаа и две големи објекта за производство на оружје, пет воени комплекси и зградата во која е седиштето на безбедносните сили во градот Газа, се наведува во соопштението на израелската армија.

Во соопштението се посочува и дека одбранбениот систем Железна купола пресретна десет ракети.

При ракетирањето на Израел две лица се полесно повредени кога се обиделе да стигнат до засолниште, а седуммина претрпеле шок.

Коронавирус