сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Вести

Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Израел повторно би можел да воведе некои рестриктивни мерки откако дојде до пораст на бројот на заразени со коронавирусот, особено во училиштата, откако Владата почна да ги олеснува мерките, соопшти израелското Министерство за здравство.

Бројот на позитивни на коронавирусот вчера се зголемил за 101, додека минатата сабота биле регистрирани само четири новозаразени.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ќе се сретне со министрите и здравствените власти за да донесат одлука дали повторно да ги затворат училиштата.

Генералниот директор во Министерството за здравство Моше Бар-Симан-Тов изјави дека некои луѓе не биле доволно внимателни во врска со физичкото растојание, хигиената и носењето заштитни маски.

Тој додаде дека бројот на тестови на дневно ниво не се променил, но оти дошло до зголемување на бројот на заразени, од 0,5 на 1,5 отсто.

Парламентарни избори 2020