понеделник, 17. мај 2021. Вести денес: 146
home Вести

Израел не запира со вакцинација, за 6 месеци ќе ги вакцинира и децата

Израел не запира со вакцинација, за 6 месеци ќе ги вакцинира и децата

Израел планира нова рунда на вакцинација против коронавирус за шест месеци, во која ќе се вакцинираат и деца, најави премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Тој им рече на Израелците на прес-конференција синоќа да се подготват за нов круг на вакцинација.

Израелските медиуми објавија дека станува збор за набавка на 18 милиони дози, со можност за последователна набавка на дополнителни вакцини.

Пред два дена Израел склучи нови договори за набавка на вакцини со компаниите „Фајзер“ и „Модерна“.

Коронавирус