вторник, 25. февруари 2020. Вести денес: 83
home Вести

Израел ќе гради нов ѕид на границата со Појасот Газа

Израел ќе гради нов ѕид на границата со Појасот Газа

Израел најави изградба на нов ѕид на границата со Појасот Газа.

– Ѕидот ќе ги оневозможи терористите од Појасот Газа да влегуваат на наша територија, изјави израелскиот премиер и министер за одбрана Бенјамин Нетанјаху.

Новиот ѕид ќе биде долг 65 километри и висок шест метри и ќе биде сличен на ѕидот изграден на границата со Египет.