недела, 5. април 2020. Вести денес: 103
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Израел ја нападна сириската воена база

Израел ја нападна сириската воена база

Сириската војска објави дека израелски воени авиони ја таргетирале главната воздушна база Т4 во провинцијата Хомс, и дека во нападот е причинета само материјална штета.

Портпарол на сириската армија за државните медиуми изјави дека четири израелски ракети ја погодиле базата, но и дека сириската противвоздушна одбрана успеала да пресретне повеќе израелски проектили.

За нападот претходно извести Сириската телевизија, која не прецизираше кој стои зад нападот.

Базата Т4, за која тврдат извори од западните разузнавачки агенции дека ја користела иранската Револуционерна гарда, беше повеќе пати цел на израелски ракети во изминатите години.

Коронавирус