сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 48
home Вести

Израел го засилува бомбардирањето во Газа, убени најмалку 13 Палестинци

Израел го засилува бомбардирањето во Газа, убени најмалку 13 Палестинци

Најмалку 13 Палестинци се убиени во 40-минутната офанзива во Појасот Газа, меѓу загинатите има мајка и нејзините три деца чии тела беа извлечени од урнатините на нивниот дом, соопштија здравствените власти во Газа. Израелски воени сили синоќа започнаа офанзива во Појасот Газа, а не запреа ниту ракетните истрели од страна на палестински милитанти од Газа, со што се зголеми бројот на загинати и покрај меѓународните повици да запрат со рамена на огнот.

Израел спроведе офанзива со 160 воени авиони, тенкови и артилерија која кон Појасот Газа стрелаше однадвор, изјави израелскиот воен портпарол потполковник Јонатан Конрикус.

Во петдневниот конфликт загинаа најмалку 119 лица на палестинска страна во Газа, вклучувајќи десетици деца и жени, според медицинските власти во енклавата под контрола на Хамас.

Израелските власти известија за осум смртни случаи како последица на ракетен напад на 10 мај, кога загинале војник, две деца и уште пет цивили.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел не планира да попушти во нападите против Хамас во Газа.

Портпаролот на војската на Хамас рече дека израелската копнена офанзива е можност во нивни раце да дојдат уште повеќе мртви војници и непријателски заробеници.

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска разговараше со Нетанјаху и повика на враќање на мир во регионот. Во изјавата, Макрон ги осуди ракетните напади на Хамас и рече дека Израел има право да се брани. Тој исто така изрази загриженост за маките на цивилното население во Газа.

Египетските посредници побараат примирје. Египет честопати служи како посредник меѓу Израел и Хамас и беше клучен играч во завршувањето на минатите конфликти.

Коронавирус