понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 144
home Вести

Израел: Дополнително обезбедување на амбасадите по убиството на иранскиот научник

Израел: Дополнително обезбедување на амбасадите по убиството на иранскиот научник
An Israeli flag is seen placed on Mount Bental in the Israeli-annexed Golan Heights on May 10, 2018. Israel's army said today it had carried out widespread raids against Iranian targets in Syria overnight after rocket fire towards its forces it blamed on Iran, marking a sharp escalation between the two enemies. Israel carried out the raids after it said around 20 rockets, either Fajr or Grad type, were fired from Syria at its forces in the occupied Golan Heights at around midnight. / AFP PHOTO / JALAA MAREY

Израел денеска ги стави во состојба на аларм своите амбасади ширум светот, откако иранските лидери се заканија со одмазда по убиството на нуклеарниот научник, Мохсем Фахризад, во близина на Техеран, јави израелскиот телевизиски канал „12 Њуз“.

Портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи изјави да министерството не ги коментира безбедносните прашања поврзани со неговите претставници во странство, јавија британските медиуми.

Иранскиот нуклеарен научник, Мохсем Фахризад, кого Западот го идентификува како главниот архитект на тајната програма за нуклеарно оружје, вчера беше убиен во атентат во близина на Техеран.

Фахризад почина во болница по повредите што му ги нанеле атентаторите, кои прво го нападнале со автомобил-бомба, а потоа и отвориле оган кон неговиот автомобил.

Коронавирус