среда, 18. мај 2022. Вести денес: 182
home Вести

ИЗНЕНАДУВАЧКИ ПОТЕГ НА ХОЈТ ЈИ: Стејт Департмент потврди дека поднел оставка

Во јавноста се шпекулираше дека Хојт Ји би можел да ја преземе должноста амбасадор на САД во некоја од државите на Западен Балкан.
ИЗНЕНАДУВАЧКИ ПОТЕГ НА ХОЈТ ЈИ: Стејт Департмент потврди дека поднел оставка

Брајан Хојт Ји поднесе оставка на местото помошник заменик државен секретар на САД за Европа и Евроазија, потврдуваат од Стејт департментот за Ал џезеира.

Во одговорот се наведува дека Хојт Ји ги известил колегите од американското министерство за надворешни работи за својата одлука.

Хојт Ји на оваа позиција беше од 2013 година, а како негов наследник неофицијално се споменува поранешниот шеф на мисијата на ОБСЕ во Босна и Херцеговина Џонатан Мур.

Во јавноста се шпекулираше дека Хојт Ји би можел да ја преземе должноста амбасадор на САД во некоја од државите на Западен Балкан.

Инаку, во јавноста се шпекулира дека Хојт Ји би можел да ја преземе должноста амбасадор на САД во една од државите од Западен Балкан.

Прво се споменуваше дека би можел да биде амбасадор во Република Македонија, а според сознанијата на српски Блиц, Хојт Ји можно е да биде амбасадор во Сараево.

Коронавирус