понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 28
home Вести

Изгоре историска црква во Њујорк

Изгоре историска црква во Њујорк

Историска црква во Долен Менхетен во Њујорк, каде служба одржуваше една од најстарите верски организации во градот, денеска изгоре во пожар што се прошири од зградата до неа.

Црквата изгоре во пожар што рано утрово се прошири од петкатна ненаселена зграда до неа.

Црквата е изградена во 1892 година, а во неа служба одржуваше една од најстарите верски организации во Њујорк, која датира од основањето на населбата на протестантските доселеници од Холандија во текот на дваесеттите години на седумнаесеттиот век. (МИА)

Коронавирус