петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 169
Во живо

ВО ЖИВО: Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Демир Хисар

home Вести

Избрани нови четири привремени членки на Советот за безбедност на ОН

Избрани нови четири привремени членки на Советот за безбедност на ОН

Нови привремени членки на Советот за безбедност на ОН од ноќеска се Индија, Мексико, Ирска и Норвешка, соопшти на својот Твитер налог светската организација.

Новоизбраните членки ќе бидат дел од Советот за безбедност во следните две години.

Вториот круг на гласање за петтиот привремен член на УНСЦ ќе се одржи утре, е соопштено на Твитерот на ОН.

Покрај петте постојани членки на Советот за безбедност: Велика Британија, Кина, Русија, САД и Франција, УНСК има уште десет привремени членки со двегодишен мандат.

Локални избори 2021