четврток, 12. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Избрана нова директорка на УНИЦЕФ

Избрана нова директорка на УНИЦЕФ

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, ја назначи поранешната директорка на УНДП, Хенриета Фор, за директорка на УНИЦЕФ, соопшти портпарол на ОН, Стефан Дижарик.

Фор беше првата жена на чело на УСАИД од 2006 до 2009 година, а во моментов е извршна директрка на компанијата „Холсмен интернешнал“.

Коронавирус