вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 81
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Изборна комисија: Лукашенко освои 80,23 проценти од гласовите

Изборна комисија: Лукашенко освои 80,23 проценти од гласовите

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко на вчерашните избори освои 80,23 отсто од гласовите, соопшти Изборната комисија.

Додека главната опонентка на Лукашенко, Светлана Тихановскаја освои 9,9 проценти од гласовите, додека другите тројца кандидати освоија помалку од два отсто..

Тихановскаја, 37-годишната професорка по англиски јазик, синоќа изјави дека поголемиот број граѓани се со неа.

Незадоволни од резултатите од гласањето, поддржувачите на опозицијата излегоа на улиците во неколку градови. Демонстрантите во центарот на Минск фрлаа факели и камења кон полицијата, а полицијата употреби солзавец против нив. Полицијата постави контролни пунктови околу Минск со цел да го спречи влезот на демонстранти од другите градови.

Лукашенко вети дека ќе го задуши секој протест.