понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

ИЗБЕГНАТА ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА – во Аталнтикот се распадна огромен глечер

ИЗБЕГНАТА ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА – во Аталнтикот се распадна огромен глечер

Глечерот бил на пат кон оддалечениот остров Јужна Џорџија, до кој глечер наречен А-68А се приближил минатата година, претставувајќи закана за екосистемот на британската прекуморска територија, се вели во соопштението на ЕСА.

А-68А веќе го сменил правецот и изгубил повеќе делови во декември, но не било јасно каде ќе заврши.

Според ЕСА, минатата недела биле откриени нови големи пукнатини во глечерот, а потоа се распаднал во „мали глечери“.

„Главниот глечер А-68А се чини дека се движи на југ и во моментов е на околу 225 километри од островот Јужна Џорџија“, се вели во соопштението, додавајќи дека помалите глечери се чини дека се оддалечуваат од главниот и едни од други.

Приближувањето на глечерот до тој оддалечен остров предизвикало стравувања дека може да заглави на крајбрежјето и дека неговата ладна свежа вода може да влијае на кревкиот екосистем на островот.

Научниците биле особено загрижени за судбината на пингвините на островот.

Глечерот се одделил од ледената плоча Ларсен-Ц на источниот брег на Антарктикот во јули 2017 година.

Се смета за еден од најголемите познати глечери во поновата историја пред да изгуби неколку свои делови во последните години.

ЕУРО 2020

Македонија