вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 193
home Вести

Итна средба во Лондон за договорот за Брегзит

Итна средба во Лондон за договорот за Брегзит

Потпретседателот на Европската комисија, Марош Шефчовиќ денеска ќе отпатува во Лондон на итни разговори за навестувањата за објавување британски закон што ќе дозволи нарушување на договорот за излез на Велика Британија од Европската унија, изјави портпаролот на Комисијата, Ерик Мамер.

Како што пренесува агенцијата ТАСС, тој на Твитер објавил дека Шефчовиќ оди на вонреден состанок на Мешовитиот комитет за Брегзит, на кој ЕУ ќе побара од Велика Британија да прецизира за целосна и навремена примена на договорот за повлекување.

Локални избори 2021