петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 27
home Вести

Италијанскиот премиер најавува: На повидок е нов бран на пандемијата

Италијанскиот премиер најавува: На повидок е нов бран на пандемијата

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека наскоро може да се очекува нов бран на пандемијата со Ковид-19 во земјата и истакна дека се неопоходни нови мерки за да се спречи ширењето на вирусот.

Во изминатите 24 часа во Италија регистрирани се 12.000 новозаразени лица, а од последици од новиот коронавирус починале 448 пациенти.

Нивото на заразност во Италија изнесува 13,7 проценти.

зголемен број на заразени и смртни случаи се забележани во Англија, Франција и Германија.

Коронавирус